American LaMancha
Breeders Association

 

 

 


 

2021 NATIONAL SHOW LAMANCHAS

LaMancha Class Results

JUDGE: Jennifer Lohman-Peterson    Consultant: Todd Biddle
July 21 & 22, 2021 ~ Louisville, KY
 

Junior Kid
1. Rockin-CB AAM Nightclub Cindy & Robert Silva
2. Autumn-Acres Finish Line Tammy Tullar
3. Calico-Lane Blazes' Avion  (1st youth) Michael Nagel
4. Moorse-G Nash Belle Garrett Moorse
5. Rockin-CB AAM Natsu Cindy & Robert Silva
6. Wyton Ranch Erin Essence of Eve Jill Baer
7. Panaceas Brew Kiss This Levi Campbell
8. Autumn-Acres Singing Solo Tammy Tullar
9. Erinwood's Fiddle Jennifer Dachton
10. Flim Flam Farms TAB Fay Kitty Pielemeier
Intermediate Kids
1. Rustic Wood's JG Freedom Nichole Nadeau
2. Moorse-G TH Lilo Garrett Moorse
3. Rockin-CB KMM Naginata Cindy & Robert Silva
4. Autumn-Acres Miss Natalie Tammy Tullar
5. RPS Acres Aphrodite Hannah Shilts
6. PAnaceas Honeywine Levi Campbell
7. RPS Acres lily Hannah Shilts
8. Here Be Goats KV Twisted Tea Kelley Hines
9. Ikswoned's Betelgeuse Star Rodney Denowski
10. Here Be Goats HMN Mirage Kelley Hines
11. LS Acres Turbo Bunny  (1st youth) James Nagel
Senior Kids
1. Majenli MM Noshi  Majenli Dairy Goats
2. Rustic Woods' MLC Angel Wings Nichole Nadeau
3. Rustic Woods' MLC Envy Nichole Nadeau
4. Raintree Sin's Lolipop Deb Macke
5. Majenli LK Carolina  (1st youth) Don Strawbridge
6. Majenli LK NIkara Majenli Dairy Goats
7. MAjenli LM Nanga Majenli Dairy Goats
8. Rustic Woods' JG Mirage Nichole Nadeau
9. Calico Fields HT Cuddles (2nd youth) James Nagel
10. Majenli ML Nisska Majenli Dairy Goats
Junior Yearlings
1. Goat-San White Widow Trinity & Andrew Malmanis
2. Goat-San Blue Dream Trinity & Andrew Malmanis
3. Mint*Leaf Ciara Nichole Nadeau
4. Ikswoned's Dreamy Rodney Denowski
5. Latte Da KK-EK Mia Anne Jones
6. Harmony Goats Roller Derby Silvia Shirley
7. Erinwood's Benelli Jennifer Dachton
8. Viva Villa Charles Elaine Jill Swartley
9. Viva Villa Charles Violet Jill Swartley
Senior Yearlings
1. Goat-San Stayton Trinty & Andrew Malmanis
2. Mint*Leaf Emanuelle Julie & Kyle Matthys
3. Barnowl Acquisition Kalina Deans
4. Autumn-Acres Miss Tiara Tammy Tullar
5. Raintree Sin's Mimosa Deb Macke
6. Mint*Leaf River Nichole Nadeau
7. Majenli KH Mystique Majenli Dairy Goats
8. Food4Thought 5th Avenue Brandy Rigg
9. Latte Da SO-FL Mirror Image Anne Jones
10. Rustic Woods' ML Willow Nichole Nadeau
Best Three Junior Does
1. Goat-San  
2. Rustic Woods'  
3. Autumn-Acres  
4. Majenli  
5. Rockin-CB  
6. Raintree-Calico  
7. Here Be Goats  
8. Moorse Goats  
9. Latte Da  
10. Food4Thought  
Junior Get of Sire
1. Mint*Leaf Scotch on the Rocks Trinity & Andrew Malmanis
2. Mint*Leaf MLJ Cyclone Nichole Nadeau
3. Autumn-Acres AAT Magnum Cindy & Robert Silva
4. Autumn-Acres Trigger Happy Garrett Moorse
5. Latte Da X-E Levi Latte Da
6. CH 3 Varner Girls Double Stuff Brandy Rigg
Milking Yearlings
1/1. Mint*Leaf Eye Candy Julie & Kyle Matthys
2/2. Goat-San Zkittlez Trinity & Andrew Malmanis
3. Rustic Woods' Pure Seduction Nichole Nadeau
4. Goat-San Creme Brulee Trinity & Andrew Malmanis
5. Panaceas Freya Levi Campbell
6/3. Here Be Goats SFC Mardi Gras Kelley Hines
7. Simply Southern SC Poppett Linda Giles
8. Simply Southern Mrs. Beasley Linda Giles
9. Sweet Deserets LSJ Myrtle Daniel Babcock
10. Majenli LJ Memphis Majenli
2 Year Olds
1/1. Heart Mt Dansko Aaron & Megan Carter
2. Rockin-CB JA oo-Long Cindy & Robert Silva
3/2. CH Rustic Woods' MLT Integrity Nichole Nadeau
4/3. Autumn-Acres Cinderella Tammy Tullar
5. Goat-San Blackbird Trinity & Andrew Malmanis
6. Autumn-Acres Lovely Linde Tammy Tullar
7. Goat-San Khaos Trinity & Andrew Malmanis
8. Ikswoned's Rou-Lottie Rodney Denowski
9. Lone Thistle Listen, Linda! Heather Arts
10. Rustic Woods' JH Luv-U Nichole Nadeau
3 year olds
1/1. Goat-San Carrot Cake Trinity & Andrew Malmanis
2. Rockin-CB RAJ Katana Cindy & Robert Silva
3/2. Mint*Leaf Lavish Julie & Kyle Matthys
4/3. Majenli EH Kira Majenli
5. Goat-San Pepper Mint Trinity & Andrew Malmanis
6. SG Lone Thistle QD Quela Heather Arts
7. Jen-Mae-Ka Kids Monument Nichole Nadeau
8. Lee's Bee's Saige (1st youth) Lee Caroline Breyer
9. Autumn-Acres Tell Me About It Tammy Tullar
10. Elise DBL Eagle's Karpo (2nd youth) Elise McKinsey
4 Year Olds
1/1. SGCH Rockin-CB HPM Jordan Cindy & Robert Silva
2/2. SG Tempo Shauna 6*M Heather Arts
3. CH Autumn-Acres Tranquility Tammy Tullar
4/3. LSAcres Tux's Myster Jennifer Ellis
5. Purple Thistle Phoenix 5*M Heather Arts
6. SG RPS Acres Brielle Hannah Shilts
7. Simply Southern CG Gabriella Linda Giles
8. CH Two Trees Cacao Chanel No. 5 (1st youth) Allison Ode
9. Woest-Hoeve S O Snooks 9*M Heather Arts
10. Panaceas Cortana Levi Campbell
5 & 6 Year Olds
1/1. SGCH Rockin-CB RZ Haiku Cindy & Robert Silva
2/2. GCH Goat-San Chocolate Mint Trinity & Andrew Malmanis
3/3. SG Purple Thistle Bianca 2*M Heather Arts
4. GCH Majenli BF Hira Majenli
5. GCH Goat-San Northern Lights Trinity & Andrew Malmanis
6. Sweet Deserets BA Horchata Daniel Babcock
7. SG Simply Southern Chatty Cathy Linda Giles
8. FGF5 CKMP Dazzlin' Diva Alexandrea Stewart
9. Sweet Deseret BA Greenstone Daniel Babcock
10. SGCH Honey Road KWD Wren Jennifer Dachton
7 and Over
1/1. SGCH J & R LaManchas Tamara Mint*Leaf
2/2. Autumn-Acres Manda Jane Jennifer Ellis
3/3.  Panaceas Went Wild Levi Campbell
4. Dream Isle Color Me Wonderful (1st youth) Faith Hitch
5. GCH Goat-San Abbey Road Trinity & Andrew Malmanis
6. GCH Latte Da EX Elektra Anne Jones
7. Fairland Farm SC Summertime Dawn Birr
Dairy Herd
1. Rockin-CB  
2. Goat-San  
3. Lone Thistle Farm  
4. Majenli  
5. Sweet Deseret  
Best 3 Senior Does
1. Rockin-CB  
2. Goat-San  
3. Majenli  
4. Sweet Deseret  
5. Latte Da  
Senior Get of Sire
1. Moonshine Ridge CB Beowulf Trinity & Andrew Malmanis
2. Autumn-Acres Ace of Spades Tammy Tullar
3. Goat-San Mount Bachelor Trinity & Andrew Malmanis
4. *B Lucky*Star's TD Journey Daniel Babcock
5. South-Fork AV Hailey's Comet Kelley Hines
Produce of Dam
1. SGCH Rockin-CB RZ Ceylon Cindy & Robert Silva
2. GCH Goat-San Percelina Trinity & Andrew Malmanis
3. GCH Majenli BF Hira Majenli
4. Latte DA WOW! Spot's Shy-Ann Anne Jones
Dam & Daughter
1.Rockin-CB RAJ Katana/SGCH Rockin-CB RZ Haiku Cindy & Robert Silva
2. Goat-San Pepper Mint/GCH Goat-San Chocolate Mint Trinity & Andrew Malmanis
3. Majenli EH Kira/GCH Majenli BF HIra Majenli
4. Goat-San Blackbird/GCH Goat-San Abbey Road Trinity & Andrew Malmanis
5. Panaceas Freya/Panaceas Cortana Levi Campbell
6. Loco Ladies CD Minuet/SGCH Loco LAdies Fleur-de-lea Daisy Creek Dairy
7. FreshGoatFarm Bugzapper/FreshGoatFArm Lady Burletta Delaney Cleveland

Home About Us   Membership All American  Specialty Production
Dam-Sire Youth Achievement Fundraising

All web content property of American LaMancha Breeders Association
Site designed and maintained by Sunflower Web Design

Webhosting provided by

Page last updated on 08/17/2021